A tökfélék családjánál aligha akad sokszínűbb. Az ehető tökfélék rendszerint a sütőben vagy tökfőzelékként végzik, pedig a zsenge tök nyersen és akár a héjával, virágjával együtt is fogyasztható. A főzőtök tápanyagtartalmát messze felülmúlja a sütőtöké, mely a rostok és ásványi anyagok mellett rengeteg vitamint és antioxidánst tartalmaz, bár ezeket kissé megtépázza a hosszú sütési idő.
Ám van egy olyan része a termésnek, amiből veszteség nélkül kinyerhetjük az értékes tápanyagokat, melyek ráadásul koncentrált formában vannak jelen. Ez pedig nem más, mint a tök magja, aminek fogyasztása férfiak számára különösen ajánlott a prosztataproblémák megelőzésére. Csak hogy ezt sem ajánlott pörkölni, mert akkor ugyanott vagyunk, ahol a part szakad, pontosabban a tápanyagtartalom apad. Szerencsére született egy tökéletes megoldás a probléma áthidalására, a hidegen sajtolás, ami abból áll, hogy speciális csigás présgép segítségével kipréseljük a mag olajtartalmát. Ez nem összetévesztendő a stájer, más néven meleg sajtolással, ahol az íz kedvéért enyhén megpirítják a ledarált magokat, a nagyüzemi, finomított étolajgyártáshoz pedig végképp nincs köze, a hidegen sajtolás ugyanis egy teljesen vegyszer- és hőkezelésmentes eljárás.
A pörköletlen magból hidegen sajtolt Grapoila tökmagolaj színe sötétzöld (nap felé fordítva bordó), íze kellemes, „nyers” tökmagíz, tápanyagtartalma azonban kimagasló. Gazdag esszenciális zsírsavakban, E-vitaminban és antioxidánsokban, ezáltal felvértezi szervezetünket a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben és bizonyos daganattípusok megelőzésében is szerepet játszhat. A férfiak prosztata-megnagyobbodás és vizelési rendellenességek esetén, illetve azok megelőzésére, a hölgyek felfázásos tüneteik megelőzésére, enyhítésére, sőt, akár bőrápolásra is használhatják a hidegen sajtolt tökmagolajat, vagy az olajgyártás során keletkező tökmagolajiszapot.
Természetesen a pörkölt magból sajtolt tökmagolaj is komoly rajongótáborral bír, és ettől a kellemesen füstös, karakteres ízvilágtól mi sem szeretnénk megfosztani vásárlóinkat, ezért az idei évtől kezdve kétféle változatban gyártjuk a tökmagolajat. A pörköletlen magból sajtolt olajat egészségmegőrzésre ajánljuk, a pörkölt magból sajtolt változatot pedig az élvezet kedvéért, például salátákra, krémlevesekre csurgatva, friss kenyérrel tunkolva. Újdonságunk, a pörkölt tökmagolaj olyannyira jól sikerült, hogy a 2022-es Great Taste verseny zsűrije egyből kiutalt neki egy csillagot. Ha nem tudsz közülük választani, akár kombinálhatod is a kettőt!
Eleink nem dobtak ki semmit a konyhában, főleg az ínséges időkben. Szerencsére ez a szemlélet kezd újra felelevenítődni, ráadásul nemcsak a háztartásokban vehetjük az elejét a pazarlásnak, hanem az élelmiszeriparban is megvalósítható a zero waste modell. Nálunk ez úgy néz ki a gyakorlatban, hogy az alapanyag minden részét és a gyártás valamennyi melléktermékét hasznosítjuk. Ami a mechanikai préselés után megmarad a tökmagból, abból lisztet őrölnek. Méghozzá egy különleges, élénk zöld színű, kimagasló fehérjetartalmú lisztet, mely gluténmentessége és tápértékadatai alapján egészségtudatos és egyben izgalmas választás: kiválóan alkalmas a péksütemények természetes színezésére, de nyersen, joghurtba, turmixba, zabkásába keverve is bátran fogyasztható, sportolók számára pedig különösen ajánlott, hiszen vegán fehérjetartalmát egyedül csak a borsó képes túlszárnyalni. Az olajsajtolás másik áldásos és igencsak ínycsiklandozó mellékterméke az olaj alján leülepedő sűrű krém, melyből egy kis túróval vagy vajkrémmel, hagymával, zöldfűszerekkel, sóval és némi fantáziával isteni szendvicskrém keverhető, de sós péksütemény- és hústöltelékek ízesítésére is szolgálhat.