Mindent a homoktövismagról
Még mielőtt bármit írnék a homoktövisről, mondom a legkülönlegesebbet: B12-vitamint tartalmaz.
Amikor a növényi alapú étrend bekerült a köztudatba, remélhetőleg az is nyilvánvalóvá vált mindenki számára, hogy ennek az étrendnek az egyetlen igazán jelentős kockázata a B12-vitamin hiánya. Ennek, a vitaminnak számtalan nélkülözhetetlen szerepe (idegrendszeri működés, anyagcsere) van, ezért fontos, hogy ellássuk vele a szervezetünket. Viszont a növényi eredetű nyersanyagokban nincs, vagy ha van, igen kis mennyiségben. Mégis akad egy kivétel, az európai homoktövis, melyben kb. 30-40 ug/100 g található! Hogy pontosabbak legyünk, a homoktövis magjában egy mikroorganizmus (Gram pozitív baktériumok) található, mely a homoktövissel szimbiózisban működve B12 vitamint termel. A felnőttek napi szükséglete kb. 3-4 ug, tehát igazából csak 10 g homoktövist szükséges megenni naponta a szükséges mennyiség eléréséhez.
A mag és a gyümölcshús is vitaminbomba
Lássuk, mi minden van még benne, ami még csodálatra méltó, hogy aki esetleg tart a túl karakteres ízétől, az is azonnal rákattanjon.J
A hidegen sajtolt magolaj bőségesen tartalmaz E-vitamint (30 g/100 g), mely egy ismert mikro elem, ezt is gyakran javasolják a bőr ápolásához, külsőleg és belsőleg is, nem véletlenül ajánlja a homoktövismag-olajat a Grapoila kozmetikai használatra is.
Az élővilágban szintén egyedi módon tartalmaz P-vitamint, azaz palmitoleinsavat. Ez egy egyszeresen telítetlen omega-7 zsírsav. Érdekesség, hogy ez az olaj nem a magban található meg, hanem kifejezetten a bogyó héjában, így nem a magolajban, hanem a gyümölcsolajban lesz jelen.
Ez a zsírsav bizonyítottan szerepet játszik nőgyógyászati panaszok kezelésében, a hüvelynyálkahártya-gyulladás és a felfázásos panaszok enyhítésében, de a gasztrointesztinális fekélyek kezelésében és a sebgyógyulásban is. Fekélyek kezelésére annyira jól működött egyes vizsgálatok szerint, hogy a tápcsatorna több pontján vetették be gyulladáscsökkentésre, ráadásul a bélmotilitást is kedvezően szabályozta.
Fontos megemlíteni azt is, hogy a homoktövis a béta-karotin (A-vitamin előanyaga) tartalma miatt is hozzájárul a nyálkahártyák épségéhez. Ha már a nyálkahártya épségről beszélünk, akkor itt kell megemlítenünk a szemszárazság kezelésében betöltött szerepét is! Monitort sokat használók, vagy igazából a mai világban folyamatos digitális szennyeződésnek kitett szemünk csodaszere lehet.
Savanyú, tehát van benne C-vitamin?
Van bizony, de mivel a C-vitamin igencsak hőérzékeny, ezért itt a homoktövisben is csak frissen, tehát nem pasztörizálva, hanem savanyítva vagy az ágról csipegetve lesz C-vitamin.
Szénhidrát és a homoktövis
A homoktövisben megtalálható egy alfa-amiláz és alfa-glükozidáz inhibitor, melynek szénhidrát-lebontást végző, enzimgátló hatása van. Azáltal, hogy az enzimaktivitást csökkenti, a táplálkozással bevitt szénhidrátok lebontását tudja késleltetni, mely fokozatosabb vércukor-emelkedést biztosíthat. Az elnyújtottabb, lapos vércukorgörbe az anyagcsere-betegségek esetén, valamint a jóllakottságérzet kialakításában is előnyös lehet.
Szénhidrátot egyébként gyakorlatilag nem tartalmaz, csupán 3 g/100 g-ot. Mivel pedig a javasolt fogyasztási hígítás 1:10 arány, egy jó nagy pohár homoktövis ital gyakorlatilag 1 g szénhidrátot sem tartalmaz, ezért a cukorbetegek is teljesen bátorsággal fogyaszthatják. Sőt!
Általános egészséghatás
A homoktövis egy egyszerű halandó számára megszámlálhatatlan mennyiségben tartalmaz vitaminokat, karotinoidokat, polifenolokat, zsírsavakat, fitoszterolokat, egyszóval bioaktív összetevőket, amelyek antioxidáns, szabadgyökkötő, daganatellenes, koleszterincsökkentő, elhízáskezelő, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vírusellenes, bőrvédő és regeneráló, neuroprotektív és májvédő hatásúak. Nem is értem, miért a kurkuma terjedt el. A színe ugyanaz! Legyen ez a hazai változat a trendi!
Hazánkban olyan sokan szednek “sztatinokat” a koleszterinszint csökkentése, valamint a szív- és érrendszer védelme érdekében. Pedig a homoktövisben megtalálható béta-szitoszterol – növényi szterinként a koleszterinszint csökkentésére alkalmas lehet.
A homoktövist vizsgálták a mentális állapottal összefüggésben is, mely alapján kimondható, hogy idegrendszerre gyakorolt hatása a depresszió kezelésében is jelentős szerepet játszhat. De a kognitív funkció és a memória javításában is hatásosnak tűnik.
Allergiák, immunrendszeri hiperaktivitás esetén is érdemes próbát tenni a homoktövissel, mert hisztaminszint-csökkentő hatását már igazolták immunológiai vizsgálatok során, valamint ekcémás tünetek esetén is pozitív hatást tapasztaltak. A teljesség igénye nélkül említésre méltó még véralvadásgátló és asztmás tüneteket csökkentő szerepe.
Fontos! A homoktövis semmilyen formája nem helyettesíthet orvosilag előírt terápiát és minden leírt tanács általános érvényű, nem helyettesíti az egyéni, személyre szabott dietetikai és orvosi tanácsadást.
YouTube csatornánkon már elérhető a HOMOKTÖVISMAG PODCAST! Hallgass bele!