A permakultúráról

Menüpontok

„A permakultúra egy fenntartható emberi környezetet teremtő tervezési rendszer.”
– Bill Mollison

A permakultúra alapgondolatát és működésének filozófiáját az ausztrál Bill Mollison és David Holmgren alkotta meg az 1970-es években. Számukra már akkor nyilván­valóvá vált, hogy ha az emberiség továbbra is ilyen mértékben éli fel a bolygó tartalékait (a Föld javainak igazságtalan elosztása, túlfogyasztás, a gazdasági érdekek előtérbe helyezése a környezetvédelem helyett), akkor az élővilággal együtt önmagát is kipusztítja.

A bolygó sorsa a kezünkben

A permakultúra erre jelent megoldást, mivel a természetben zajló ökológiai folyamatokat ülteti át mindennapi életünkbe, gazdálkodásunkba, javaink előállításának folyamatába. A fogyasztás drasztikus csökkentése, az energiatakarékosság és a megújuló erőforrások használata a legfontosabb lépések a fenntarthatóság felé.

A fenntartható gazdálkodás kulcsa a természetben rejlik

Miért jelent többet a permakultúra a hagyományos biogazdálkodásnál?

Egy vegyszerhasználatot mellőző biogazdaságban is kapcsolat alakul ki a ter­mesztett növények és a természetes élővilág között, gondoljunk csak a beporzókra, rágcsálókra, madarakra vagy azokra a természetes módszerekre, melyekkel a kártevőmentesítést végzik.

A permakultúrás gondolkodás azonban ennél komplexebb, mert a gazdálkodás valamennyi elemét (növényeket, állatokat, domborzatot, éghajlati adottságokat, építményeket stb.) egy egységes ökológiai rendszerbe foglalja, amelyben – a gon­dosan megtervezett kapcsolathálózatnak köszönhetően – a rendszer produktivitása nő, az energiaráfordítás viszont csökkenaz idő előrehaladtával.

A gyerekek játékos formában ismerkednek a rendszer elemeivel és a kapcsolódásokkal

A rendszer szerves része az ember. A permakultúra nemcsak természetközeli élőhelyet teremt számunkra, hanem a közösségi kapcsolatok kiépülését is előse­gíti (pl. kosárközösségek, „szívességbankok”, ételdobozok).

Egyre népszerűbbek a közösségi kertek, kosárközösségek

A permakultúrás gazdálkodással – mely egyre nagyobb népszerűségnek örvend világszerte – hozzájárulunk a természetes környezet és az élővilág védelméhez. A pazarlás visszaszorításával, a szükségletek egészséges és változatos módon történő kielégítésére épülő termelés ösztönzésével egészségesebb életkörül­ményeket biztosíthatunk mind az élővilág, mind saját magunk számára.

A permakultúra elterjedése

Bill Mollison a természetet megfigyelve jutott arra a következtetésre, hogy az ember számára hasznos fajokból álló, a természetes életközösségekhez hasonlóan működő ökológiai rendszerek létrehozásával drasztikusan csökkenthető az emberi szükségletek megteremtésének ipari háttér- és energiaigénye, illetve a környezetrombolás mértéke. Ily módon az emberi tevékenység nem romboló, hanem javító, regeneráló hatással lehet a természetre.

Méhlegelővel vonzzuk a beporzókat

Az 1980-as években világszerte egyre több permakultúrás kísérletbe kezdtek, mind vidéki, mind városi környezetben, a legkülönbözőbb éghajlati, domborzati adottságok mellett. Ezzel bizonyítékot nyert, hogy a permakultúrás gazdálkodás a félsivatag­tól kezdve a folyódeltákig, a trópusoktól a hideg éghajlati övezetig mindenhol működőképes és produktív. Az indiai, erodált hegyoldalakon újra megjelent az élővilág, az időszakos vízfolyások medréből oázist varázsoltak Afrikában, a mocsaras folyódeltákat pedig lakhatóvá tették Vietnámban.

permakultúrás kísérletek folynak világszerte

Mindez közösséget kovácsol, élelmet biztosít és reményt ad azoknak az embereknek, akiknek gyakorlatilag semmilyük sem maradt a környezetrombolás és az éghajlat­változás következtében. A permakultúra az elmúlt évtizedekben világmozgalommá vált, számos szövetség, közösség, ökofalu alakult világszerte.

A permakultúrás tervezés három etikai alapelve

1. Védjük a Földet (bioszférát)!
Meg kell próbálnunk a saját életünkön, fogyasztási szokásainkon, gazdálkodásunkon úgy változtatni, hogy se közvetlenül, se köz­vetve ne károsítsuk a természetet. Továbbá a mi felelősségünk, hogy haszonállataink, illetve a környezetünkben vadon élő állatok számára jobb életkörülményeket biztosítsunk.

Védjük a földet!

2. Védjük az embereket!
Egységben az erő, azaz támogatnunk kell egymást az életmód­váltásban, például oly módon, hogy információt és gyakorlati segítséget nyújtunk másoknak egy olyan életforma kialakításához, mellyel sem a környezetüknek, sem önmaguknak nem ártanak.

Tudásátadás a Grapoila permakultúrás kertben

3. Osszuk el igazságosan a javakat/erőforrásokat!
A birtoklási vágynak evolúciós gyökerei vannak. Régen mindaz, amit megszereztünk, a túlélést szolgálta, viszont a Föld nem ontja magából a javakat. Mára egy olyan fogyasztói társadalom részesei vagyunk, amelynek semmi sem elég. A reklámok ígé­retével ellentétben a mértéktelen fogyasztás, vásárlás, azaz a haszontalan javak felhalmozása nem tesz sem elégedettebbé, sem magabiztosabbá, sem fiatalabbá, sem boldogabbá.

A permakultúra fontos alapelve, hogy osszuk meg a felesleget egymással: a közösség tagjaival, illetve a rászorulókkal. Az ősi kultúrákból merítve ennek legjobb eszköze a „cserebere”. Termé­szetesen nemcsak megtermelt javakat cserélhetünk egymással, cserealapnak számít a tudás, az információ és a szakértelem is.

Osszuk meg a felesleget, segítsük a rászorulókat!